75. ROCZNICA WYBUCHU P.W. 2019

Szczegółowe informacje
 
Wystawę malarstwa, grafiki i kolażu pt. „…malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg…” 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego organizuje Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków we współpracy z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego. Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z wiersza pt. „Elegia o … [chłopcu polskim]” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety i żołnierza AK, przedstawiciela pokolenia „Kolumbów”, który swój udział w powstaniu okupił śmiercią w trakcie czwartego dnia walk.
Na wystawie zaprezentowanych zostanie około 40 prac wykonanych w różnych technikach plastycznych. Ekspozycja jest swego rodzaju hołdem środowiska artystycznego stolicy, złożonym uczestnikom bohaterskich walk z sierpnia 1944 r. Autorami prezentowanych obrazów są artyści zrzeszeni w Warszawskim Stowarzyszeniu Plastyków.
Kuratorem wystawy jest Adam Piotr Rutkowski, artysta malarz, Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

Ekspozycja będzie miała miejsce w sali wystawowej Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego (IV piętro budynku PAST-y), ul. Zielna 39. Dla zwiedzających dostępna będzie od 25 lipca do 27 września  b.r. ( od 25.07 do 06.08 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 -18.00 oraz od 07.08 do 27.09 w godz. 10.00 – 16.00). Wstęp wolny.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 25. lipca (czwartek) o godz. 18.30 . Uroczystość uświetni recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Weroniki Zdzieborskiej, laureatki Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Pieśń Walczącym o Niepodległość”. Otwarcie wystawy uatrakcyjni także swoją obecnością  Izabella Skolimowska, aktorka offowych teatrów, malarka oraz poetka, która przedstawi własną twórczość w oryginalnej interpretacji.

Gościem honorowym wydarzenia będzie uczestniczka powstańczych zmagań, łączniczka i kolporterka w Obwodzie VII „Obroża” Krystyna Opałło ps. Elżbieta, członkini Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

 

Oferta
Archiwum
  • Motto

    "JEŻELI CHCESZ STWORZYĆ COŚ PIĘKNEGO, CZYŃ TO Z MIŁOŚCIĄ I BĄDŹ PRZY TYM TAK CIERPLIWY JAK WIATR I MORZE"